A TÉR kritikája

A kép forrása: https://www.invaluable.com/

Asztalos György írása a pedagógus teljesítményértékelési rendszerről

Ha az a cél, hogy jobb legyen egy intézmény, nagyobb hozzáadott értéket produkáljon, akkor a TÉR erre nem alkalmas, sőt kontraproduktív.

Mottó: „Ha valamiről tudod, hogy rossz, de kötelező, akkor erkölcsi kötelességed annak minden negatív hatását csökkenteni.”

Forrásként az Oktatási Hivatal által kiadott

Szakmai, módszertani ajánlás a pedagógusok, vezetők teljesítményértékeléséhez

című általános iskolákra vonatkozó dokumentumot használom. A táblázatok és az idézetek innen származnak.

Előző tanulmányomban már megírtam, hogy miért nem lehet a pedagógus teljesítményét egzaktul mérni. Úgy látom, ennek esetlegességét a törvényalkotó is érzékeli, amikor ezt a megjegyzést teszi:

A személyhez igazodó értékelés hitelessége érdekében, az egyes szempontok értékelése során a vizsgált egyéni és intézményi tényezők relevanciája eltérő lehet az értékelt pedagógus esetében. Nem szükséges olyan adat, információforrás vizsgálata, amely egy adott pedagógus munkájában objektív okokból nem releváns. Ez egyben azt is jelenti, hogy nagy felelőssége van a vezetőnek az értékelési folyamat során, hogy a rendelkezésre álló információkat és adatokat, vezetői tapasztalatokat objektíven, arányosan, támogató és fejlesztő hozzáállással vegye figyelembe. (2. o.)

Azt is leírtam, hogy ha lehetne is objektív értékelés, akkor sem lenne ezt célszerű alkalmazni, és főleg nem összekötni valamilyen pontozással, ami anyagi következményekkel járhat.

Mivel az értékelés olyan nagy terhet jelent a vezetőkre nézve, hogy a feladatokat meg kell osszák a helyettesekkel, munkaközösségvezetőkkel, így az egységesség sem biztosítható. Előfordulhat, hogy például valaki néhány alkalommal elmaradt a napló időbeli beírásával, és amíg az egyik vezetőnél ez pontlevonással jár, addig a másiknál még elfogadható.

Ez az írás azért született, hogy az időközben megjelent teljesítménycélokról véleményt mondjak, és megkíséreljek néhány javaslatot tenni arra, hogy hogyan hozhatunk ki a rosszból valami jót.

A témát megismerve az első kérdés az, hogy mi volt ezzel a törvényhozónak a célja. Több munkát akar a pedagógusoktól egy esetleges bérpótlék reményében, vagy ugyanannyi munkát szeretne látni „jobb” minőségben?

Például, ha valaki olyan egyéni fejlesztési célt jelöl ki, amit eddig is csinált órarendi keretek között, vagy szakköri – fizetett – munkában valósult meg, akkor ez csak adminisztrációs terhet fog jelenteni. Ez viszont inkább hátráltatja, mint serkenti az érdemi munkát.

Vegyük sorra – most csak az általános iskolai – pedagógusok értékelési szempontjait!

1. táblázat

Saját kutatásaimból is tudom – de ez logikailag is könnyen belátható –, hogy a kompetenciamérés eredményeiben, például matematikából (is) szinte minden szaktanár munkája benne van. Fontos a szövegértés, fontosak a kémiai és fizikai számítások, és sorolhatnám, ezért aztán a kompetenciamérés eredményei alapján az egyéni értékelés nem hoz reális eredményt. (Ezért felesleges a kompetenciaméréseket egyre több tantárgyra kiterjeszteni, ha ezzel a szaktanár munkáját szeretnék minősíteni.)1 Fontos azt is megjegyezni, hogy a sok és egyre bővülő számú mérés rendkívül nagy terhet ró az iskolákra, gyakorlatilag leterhelve az egész számítógépparkot anélkül, hogy valamilyen plusz haszonnal járna.

A kompetenciamérés eredményei – itt a hozzáadott értéket vizsgálom – mindig egy közösség munkáját minősítik. Az eredmények értelmezése nagy körültekintést és szakértelmet igényel.

A „B” ponttal is probléma van, hiszen bizonyos sajátos nevelési igényű tanulókat egy szinten túl nem lehet fejleszteni, ott a szinten tartás lehet a cél.

1/3: A pedagógus által tanított tanulók/csoportok félévi, év végi tantárgyi statisztikái, lemorzsolódással veszélyeztetett jelzőrendszeri mutatói alapján kell meghatározni, hogy ezek jók és/vagy javuló tendenciát mutatnak, vagy csökkenő, vagy stagnáló értéket, és a továbbtanulási mutatók kedvezően alakulnak-e.

Az, hogy javulnak az osztályzatok, vagy kevesebb a diákok között az évismétlések száma, az nem jelenti azt, hogy az eredmények javultak, hiszen ez adminisztratív eszközökkel is elérhető. (Nemzetközi tapasztalatokból tudjuk, hogy ahol a tanárokat a gyerekek teszteredményei alapján kezdték értékelni, ott elkezdődött az eredmények manipulálása, a tananyag tanítása helyett a tesztekre való felkészítés.)

1/4: Korszerű, innovatív pedagógiai módszerek, eszközök, tanulásszervezési eljárások tanórai alkalmazása, a vonatkozó irányelvek alkalmazása.

A korszerű eszközök használata a tanítási órákon fontos szempont, de „az ördög a részletekben rejlik.” Számos tanulmány szól arról, hogy mikor hasznos, és mikor káros a digitális eszközök használata, vagy mikor jó a „játékosítás”, és mikor kerülendő. Fontos lenne, hogy e kutatások eredményeit minden pedagógus ismerje meg, mielőtt egy adott módszert alkalmaz munkája során.2

2. táblázat

2/1: Az adott tanulócsoport jellemzőinek ismerete alapján a tanulócsoport és az egyes tanulók eltérő képességeire, szociokulturális helyzetére figyelemmel készít tanmenetet, foglalkozási tervet. Óráira felkészül, témavázlatot és/vagy óratervet készít, és ezek ütemezése alapján halad a tanítással, óravezetése, napi szakmai tevékenysége tervszerűen felépített. (Több tantárgy tanítása esetén több pont.)

Ideális lenne, ha legalább az órák 20%-ában megvalósulhatna, hogy a különböző osztályok vagy csoportok mindig eltérő feladatokat kapnának, és ezekhez külön értékelési szempontok is tartoznának. Saját, több mint harminc éves tanári gyakorlatomból tudom, hogy 24-26 tanórára így felkészülni lehetetlen, ennek megvalósítása minden realitást nélkülöz. Az idézet utolsó mondata is nagyon elgondolkodtató: az a pedagógus, aki egy tantárgyat 3 különböző évfolyamon tanít, 1 pontot, ha három tantárgyat tanít mondjuk egy évfolyamon, akkor 3 pontot kap?

A többletfeladatoknál az osztályfőnökségért egyébként is jár megbízási díj. Tehát fizetünk is érte, és a többletfeladat pontozásába is beszámít? Itt is érdekes a pontozás: ha valaki három „kis” feladatot teljesít, az három pont, ha egy nagyot az egy?

Ami a szabadidős programokat illeti: azoknak száma, ideje mérhető, azonban sokkal jobb lenne, ha ezek túlórában lennének elszámolva, nem 3+3 pontban értékelve.

3. táblázat

Kezdő tanárként volt egy idős kollégám, aki azzal a jó tanáccsal látott el, hogy „a legfontosabb az adminisztráció, a többit elengedheted.”

A harmadik táblázat második sorában található: „maradéktalanul betartja” állítás egy kicsit az „ész nélkül betartja” érzetét kelti, de természetesen ezek a követelmények eddig is éltek szükséges feltételként.

4. táblázat

Csak egy mondatot emelek ki: 4/1: „információk átadásában és fogadásában mindig szakszerű és objektív.” Kérdéses, hogy a bírálók megítélése mennyire lesz szakszerű és objektív ebben a kérdésben. Minden bizonnyal nem az objektivitás lesz a domináns, hanem az, hogy az illető véleménye mennyire egyezik meg a pontozóéval.

5. táblázat

Az ötödik szempontsorban jól össze lett gyűjtve az, ami fontos lenne a pedagógus munkájában: egyéni bánásmód, különböző programok szervezése, hátránykompenzáció és tehetségfejlesztés. Minden elkötelezett pedagógus ezen szempontok alapján szeretné végezni munkáját, és fájdalomként éli meg, hogy heti 24 tanítási óra mellett legfeljebb „nyomokban” tud ezeknek megfelelni.

6. táblázat

A 6. pontból arra következtetek, hogy lesz szülők számára olyan kérdőív, amelyben a gyermekeiket tanító minden pedagógusról véleményt kell, hogy írjanak. Kérdés, hogy ez majd központi, egységes, validált kérdéssor lesz, vagy minden intézmény saját maga készíti el, esetleg valahonnan az internetről letölti? Sajnos a szülői kérdőívek „eredményei” sokkal megbízhatatlanabbak, mint a diákok véleménye, hiszen ők a gyerekeik – sokszor magukat igazoló – szemüvegén keresztül értesülnek az eseményekről. Viszont a tanulók megkérdezéséről itt nem esik szó, ami egyébként sokkal fontosabb lenne.

Az önértékelésről pedig köztudott, hogy sokszor a kevésbé eredményes pedagógusok felülértékelik magukat, míg az egészen kiválóak szerényebbek.

Az előző szempontsorok nagyon hasonlítanak ahhoz, amikor a pedagógus minősítésben a pontszámot úgy volt érdemes maximalizálni, hogy mindent csinálok, de mindenből csak nagyon keveset, így megadható lesz rá a pontszám, és beleférhet az időmbe is. (Ennek kritikáját lásd itt.)

Ezek után még jön a három „személyes teljesítmény cél”, ahol ilyen példákat olvashatunk:

A következő tanítási évben legalább X fő tanulóját indítsa el országos szervezésű tanulmányi versenyben, és legalább Y fő tanuló érje el a regionális fordulót. Fordítson legalább Z db tanórát a tanévben a versenyzők felkészítésére. (3. o.)

Ez a budapesti Radnóti Miklós Gyakorló Gimnáziumban megvalósítható cél lehet, azonban egy hátrányos helyzetű kistelepülés általános iskolájában már sokkal nehezebb. Kérdés, hogy a „Z” tanórán vajon mit kell érteni: Z*45 perc időráfordítás, vagy Z db tanmenetbe beillesztett órát jelent, esetleg más tananyag rovására?

A következő célfeladatot egy munkaközösségvezető minden plusz időráfordítás nélkül bevállalhatja:

Szervezzen munkacsoportot vagy aktívan vegyen részt munkacsoport munkájában – az általa tanított tantárgy/az általa fejlesztett képességterület eredményeinek javítására – az adott tanulót/tanulócsoportot tanító pedagógusokkal együtt.

Ha ez a TÉR sem alkalmas arra, hogy a pedagógus minőségét mérje az előző cikkemben leírt tényezők miatt, akkor vajon mire lesz jó?

Az is kérdéses, hogy a vezetők ezt mire szeretnék használni? Lesz-e plusz anyagi forrás hozzárendelve? Mi történik akkor, ha a vezető minden pedagógusának 100 pontot ad? (Ez a maximum.) Mi lesz, ha lesz pénz, de csak a pedagógusok X %-a számára?

Ha nem kaphat mindenki pótlékot, akkor megoldás lehet a „vetésforgó”. Ha mondjuk a pedagógusok 25%-a kaphat pótlékot, akkor 4 évente kerülhet valaki ebbe a kategóriába. Lehet az is, hogy aki pótlékot kap, beteszi egy közös kalapba, és év végén elmegy belőle a tantestület Rómába, Zalakarosra, vagy a szomszéd sörözőbe. (!?) Ha az igazgató ügyes, akkor ez motivációra felhasználható, de ezek beskálázása nem egyszerű, hiszen hogyan lehet olyan célfeladatokat kiírni, amiket mondjuk a tantestület pont 25-%-a teljesít. Ilyenek lehetnek például, hogy az első, ötödik, kilencedik évfolyam osztályfőnökei kapják. Lehet célfeladatokat kiírni pl. nyári táborra, ünnepségszervezésre stb. Ezek konkrét feladatok, ahol a szélsőséges eseteket kivéve a megvalósulás minőségét nem szoktuk vizsgálni.

Annak örülni kell, ha lesz külön pénzforrás. Ha ezzel a plusz feladatokat, egyéni vállalásokat lehet dotálni, az hasznos is lehet. (Felmerülhet annak a problémája, hogy itt van egy kötött pontozási táblázat pontszám szerint súlyozva, de mivel szubjektív szempontokat tartalmaz zömében, ezt úgy pontozhatja a vezető, ahogy akarja, és azoknak fog magas pontszámot adni, akik teljesítettek valamilyen kiírt feladatot.)

Biztosan konfliktus forrása lesz, és rontani fogja az iskola fejlesztő hatását – az objektivitás lehetetlensége miatt –, ha a pedagógusok teljesítményét megpróbáljuk beskálázni. Itt vesztes lehet a pedagógus, mert méltánytalannak, sok esetben – jogosan – igazságtalannak fogja tartani az értékelését. Vesztes lesz a bíráló vezető, mert nagy valószínűséggel előfordulhat, hogy haragudni fognak rá a pedagógusok. De leginkább a gyermek lesz vesztes, aki ezen okok miatt kevesebbet kap, mint amit kaphatna.

Az a vezető, aki eddig is autokrata módon vezette az intézményét, annak a kezében a TÉR nagyon sok visszaélésre adhat lehetőséget. Sajnos a legjobb vezetők megbecsülése is csökkenhet a legjobb szándék ellenére.3

Ha az a cél, hogy jobb legyen egy intézmény, nagyobb hozzáadott értéket produkáljon, akkor a TÉR erre nem alkalmas, sőt kontraproduktív.

Akkor semmit nem lehet tenni, amitől a pedagógusok jobban dolgoznak majd, miközben beleférnek a 40 órás munkahétbe?

Leginkább az lenne hatékony, ha a legjobbakat vonzanánk be a pedagóguspályára4, a többit már rájuk lehetne bízni. Ugyanazok az emberek is sokkal jobban dolgoznak, ha megfelelő a munkahelyi klíma, ha megbecsültnek, eredményesnek érezhetik magukat. Ha egymást elfogadó és segítő csapatban dolgozhatnak. Ezt pedig elsősorban az intézmény vezetése tudja létrehozni, menedzselni. Ha nem a legjobbakat sikerül bevonzani a rendszerbe, akkor a megfelelő vezetők kiválasztása és megtartása sem könnyű feladat.

Végkövetkezésként a TÉR-rel járó esetleges juttatásokat egy vezető akkor tudja meggyőződésem szerint jól felhasználni, ha fontos és értékes feladatok elvégzésére tud motiválni anélkül, hogy ezzel bárkit is minősítene.

  • 1. Egy adott osztályban a kompetenciamérés különböző műveltségterületeinek eredményei között igen magas a korreláció, pl. az evangélikus iskolák esetén – saját mérés – a matematika és a szövegértés között a nyolcadik évfolyamon a 2023-as OKM alapján 0,87-os korrelációt mértem. Itt legfeljebb akkor érdemes kutakodni, ha egy osztályban valamelyik érték „kilóg”. Például a matematika, a szövegértés is magas pontszámú, de a természettudomány alacsony. Nincs fizika, kémia, biológia tanár? Valamelyik tanárral nagyon rossz a gyerekek kapcsolata? (A matematika és a természettudomány pontszámértékei nem csak „együtt mozognak”, hanem hibahatáron belül gyakorlatilag megegyeznek.)
  • 2. Ha valaki pl. akkor alkalmazza a fent említett módszert, amikor nem kellene, akkor is pontot kap érte, hiszen teljesítette a szempontot, miközben ez kontraproduktív.
  • 3. Egyik vizsgált iskolában bevezettek egy ehhez hasonló rendszert, és ennek következtében a „klímateszten”, melyet a pedagógusok töltöttek ki, a vezető értékelése látványosan romlott.
  • 4. Sajnos a pedagógus szakokra való bejutás ponthatárai nem ezt mutatják.
A szerzőről: 

Hozzászólások

Na igen. Ez együttesen a korábbi intézkedesekkel rengeteget ront az oktatás helyzetén, na de mindig van még lejjebb. Sajnos ahogy arra már a korábbi cikkben (Wilhelm Móni: Demokrácia az iskolákban) rávilágitott a szerző,heti 2 órás tantárgyak esetén , egyfajta hátránnyal indulva még nehezebb megfelelni. Én is rávilágítottam hasonlókra a digitális eszközök elvétele kapcsán. Az innovatív módszerek és a kompetenciamérésre való felkészítés (ennek felelőssége szerintem abszolút megoszlik és nagyon nehezen mérhető az egyén teljesítménye,még olyan módon sem, hogy más osztályokkal vetjük össze ahol pl. ugyanaz a kollektíva tanít de az érintett pedagógus nem, hanem más, így akár ha nehézkesen is de a kettejükét lehet összevetni,na de lehetetlen szinte több ilyen csoportot képezni hogy összevetése legyen, emellett a heti 2 órás tárgyak tanárai óraadók is lehetnek, tehát "hivatalosan nem tagjai a közösségnek" de azért az eredményeik ott vannak benne, akkor az ő hozzáadott értéküket hogy lehet azonosítani és kiszűrni mint torzító tényezőt és most még mindig csak a kollektíva teljesítményéhez érkeztünk vissza).
Ha a tanulóknál csak adminisztrációs, ki-beregisztrálós pluszterhek mellett lehet a gép (esetleg a tanárnál is),biztos mindenki "bele fog menni ebbe", illetve mi van, ha a diákok közül nem mindenki visz gépet,mondván úgyis tilos... Ha a heti 2 órás tárgyak tanára nem oraadó úgy ha csak 1 tárgyát taníthatja, minimum 6 osztályt kell tanítania hogy meglegyen egy részmunkaidős állása, biztos hogy képes az alig látott tanulókat, akikkel hetente 1-szer találkozik, érdemben fejleszteni, személyre szabva? 100-180 diák esetében (mert ugye annyival találkozik ha 20-20 fő van 1 osztályban, de ha valami csoda folytán teljes állású-és így esetleg a tantárgyat akkor csak ő tanítja az iskolában- akkor ennek a duplája is lehet, tehát 2-3 száz tanulói is lát, heti 2-2 órában. Szerintem extrateljeljesitmény lehet az, ha valaki ilyen feltételek mellett a tanulóknak a nevén kívül mást is megjegyez pl hogy ki a kiemelkedő tehetség és ki az akinek segíteni kell illetve mely részterületeken igényelnek a tanulók személyre szabott fejlesztést. A kompetenciamérésre meg lehet készülni papíralapon nyomtatott feladatlapokkal... Sok iskolában a nyomtatást is maximálják szóval ezt a kb 180×10 oldalt hetente nyomtattathatja a pedagógus. Hatalmas előnnyel indul az, akinek 2 db heti 5 órás tárgya van, mert neki lehet, hogy elég 2 osztályt, 40-60 diákot ismerni és ráadásul gyakrabban is látja öket. Ennyire eltérő feltételek közt a pedagogusok teljesítménye nem is vethető össze. Szóval elég problematikus ez így, hogy egymásnak ellentmondó meglehetősen rossz döntések keletkeznek. A problémákra újak épülnek melyek a meglévőkre is felhívják a figyelmet. Szép is lesz a TÉR a digitális eszköz-tabu bevezetésekor...

Előző hozzászólásom hosszú volt, de mégis befejezetlen, idő előtt (és előírásokkal teli módon) elment. A lényeg, hogy a TÉR kihangsúlyozza és mélyíti majd az iskolai demokrácia eddig is brutális mértékű hiányosságait és a fennálló ez iránybeli különbségeket még inkább felnagyítja. A digitális eszközelvétel pedig ennek az egész folyamatnak a "megkoronázása" lesz.

Azt hiszem mindenben egyet értünk. A kompetenciamérés eredményeinek javítására - több éve kutatom a témát- nem igazán tudok tuti megoldást. A feladatok gyakoroltatása nem tűnik hatékonynak. Igazán a nem tisztességes módszerek pl. a gyengébbek otthontartása, vagy a "súgás" javíthatja szignifikánsan az eredményeket. Nagyon kevés iskola lóg ki a családi háttérhez képest elvárható eredményekből. Lásd a tanulmányomat itt: https://www.tani-tani.info/kivaloan_fejleszto_altalanos_iskolak
Ami biztosan látszik, és a saját kutatásaim is alátámasztják, hogy az iskolai légkör, a tanárok kreativitásának szabadsága hatással van a hozzáadott értékhez. Ezért sikít a lelkem, amikor egy olyan rendszert akarnak bevezetni, ami jelentősen ronthatja a pedagógusok közérzetét.

Kedves Csilla! Itt nem tudom mire gondolsz. A tanároknak nincs szava az igazgató véleménye mellett, vagy a diákok szavát nem hallják meg a tanárok? Vagy mindkettő? Talán úgy fogalmaznék, hogy személye, intézménye válogatja. Egy autókrata igazgató kezében rémes fegyver lehet a TÉR ami tovább rontja a helyzetet. Ahol viszont jó a vezetés, egymásra és diákokra figyelő elfogadó légkör uralkodott és elég ügyesek - ehhez akart segítséget nyújtani írásom - lehet a rosszat jóra is fordítani.Így aztán a külső intézkedések hatása nem törvényszerüen kell rontsa a helyzetet. De igazad van mivel nem minden oktatási intézményben jó helyzet, valójában a gyerekek és tanárok helyzete, átlagában romlani fog.