Tizenévesek megtartása...

... a tanodában. Fazekas Elek összefoglalója
Március 10-én a TanodaPlatform gondozásában megvalósult a Tizenévesek megtartása a tanodában képzési program, amely keretein belül a Motiváció Műhely tanodái osztották meg jó gyakorlataikat az ország minden részéből érkező tanodai munkatársakkal.
A képzés fókuszában a serdülő korú diákság megtartása állt, amely közismerten gyakori problémaként jelenik meg a tanodák életében. A rendezvényen bemutatásra kerültek jó gyakorlatok és megoldási lehetőségek, többek között szexuális edukáció, vitaklub és Tanoda Önkormányzat formájában.
A Motiváció Műhelyről röviden
A Motiváció Műhely Szegeden és Balástyán működtet egy-egy tanodát, ahol hátrányos helyzetű gyermekeket és fiatalokat támogatnak. A tanodák célja az alapkészségek fejlesztése, az egyéni és társas készségek fejlesztése, a tudatos pályaválasztás támogatása, az iskolai eredményesség támogatása, az egészséges életmódra nevelés, a környezettudatosságra nevelés és a szabadidő hasznos eltöltésének elősegítése. A tanodákban a mentorálás kiemelt szerepet játszik, ahol önkéntes mentorok, a szakemberekkel karöltve, támogatják a gyerekeket a tanulásban és a személyes fejlődésben.
A két tanodában olyan kiscsoportos foglalkozásokat is tartanak, amelyek résztvevői szimpátia, életkor és érdeklődés mentén jönnek létre. A csoportokat egy-egy munkatárs facilitálja, önkéntesek segítségével. A hagyományos tanulási, felzárkózási és tehetséggondozási folyamatokon túl a csoportok demokratikus működése is megvalósul. Megnyilvánul ez a szabadidő-eltöltés megválasztásában, a fiatalok környezetét érintő kérdésekkel való munkában, illetve a csoportszabályok és célok megfogalmazásában.
A tanodák további érdekessége az innovációs jellegükben rejlik, évente több olyan pályázatban is részt vesznek, amelyek a diákok fejlődését segítik elő. Lehet itt szó akár részvételt erősítő tevékenységekről, amelyek során a fiatalok megtanulhatják saját érdekeiket képviselni és a számukra fontos ügyekért kiállni. Akár versenyekről, ahol megmutathatják tudásukat és önbizalommal vértezhetik fel magukat, hogy aztán az oktatási rendszerben, majd a munkaerőpiacon magabiztosan mozogjanak.
A Motiváció Műhely másik sajátossága, hogy tevékenységében újítóan alkalmaz élménypedagógiai eszközöket. Többek között gamifikációs eszközökkel támogatott olvasókört, amely nagy szerepet játszik az olvasóvá nevelésben. De itt lehet említeni akár a szervezet grandiózus társasjáték-gyűjteményét, melyben több mint 300 játék található. Sőt saját fejlesztésű táblás játékokkal is kiegészült az évek alatt. Nem véletlenül, ugyanis a tanodák legizgalmasabb sajátossága, hogy a foglalkozásokon való részvétel a gyerekek részéről teljesen önkéntes.
Tinédzserek bevonása és az elmaradhatatlan kávészünet
A bemutatást követően megismerkedhettünk a Motiváció Műhely közösségi terével, amely a TanodaPlatform tevékenységeinek is központi helyet nyújt. A kellemes sétát követően ebéd és kávé melletti kapcsolatépítés következett. A félig strukturált tér lehetőséget biztosított a résztvevők számára, hogy megosszák egymással tapasztalataikat és hasznos együttműködések magvát vessék el. Többek között szó esett a TanodaPlatform érdekvédelmi és módszertani szerepéről és jövőbeli céljairól, de a szervezetek megosztották a célterületükkel kapcsolatos sajátosságaikat is. Felfedezhettük az egyes jó gyakorlatok implementációs potenciálját, és megoszthattuk a pedagógiai munka sajátosságait egymással.
A szünetet követően pedig forgó rendszerben ismerhettük meg azon jó gyakorlatok részleteit, amelyek célcsoportját a 14 és 18 év közötti fiatalok alkotják. Szó volt Tanoda Önkormányzatról, szexuális nevelésről, valamint vitaklubról. A programelemek célja, hogy megtartsák és fejlesszék a diákokat, életük egyik legváltozatosabb és bizonytalan szakaszában, megalapozva ezzel az egészséges felnőtté válás folyamatát.
A demokráciát is időben kell kezdeni. DÖK, HÖK, TÖK?
A Motiváció Tanodákban kiemelt jelentőséggel bír a részvételiség elve, melynek egyik fontos megvalósulási formája a Tanoda Önkormányzat, röviden TÖK. A TÖK-be a tanodás csoportok, a mentorok közössége és a Motiváció Műhely vezetése is delegál képviselőket, akik egy ünnepélyes eskü letétele után kezdhetik meg munkájukat. A TÖK képviselői a tanodai közösséghez való hűséget, a tanoda fejlődésének előmozdítását és a képviselői pozícióhoz méltó magatartást fogadják meg. A TÖK gyűlésein a résztvevők meghallgatják egymást, tiszteletben tartják egymás véleményét, és a közös cél a tanodai közösség és a tanoda fejlődése. Beleszólhatnak a tanodát érintő ügyekbe, és új projekteket, programokat valósíthatnak meg.
A módszert az iskolai diákönkormányzatok inspirálták, amelyek célja a diákok bevonása az őket érintő kérdésekbe. A TÖK-be minden tanodás csoport (az alsó tagozatos csoporttól a középiskolásokig) delegál tagot, a rendszeresen megrendezett gyűléseken így minden, a tanoda életének szerves részét képező korosztály és csoport képviselteti magát. A TÖK céljai: felelősségvállalásra, közös döntéshozatalra nevelés és az aktív állampolgárság, valamint a demokratikus készségek fejlődésének elősegítése.
A TÖK érdekessége, hogy az önkéntesek és szakemberek nem avatkoznak bele annak működésébe, szigorúan facilitáló jelleggel vonódnak be, és csak a legszükségesebb mértékig, hogy a diákok megtapasztalják a valódi következményekkel bíró döntéshozatalt. Az önkormányzat saját költségvetéssel gazdálkodik, amelyről demokratikusan dönt. A TÖK-be a diákokat a tanoda diákjai delegálják és választják meg, a jelöltek kampányban vesznek részt és alaposan mérlegelik programjuk hasznosságát.
Nevelő célzattal ugyan, de a TÖK-ben eleinte szűkös erőforrásokkal kellett gazdálkodnia a választott képviselőknek. Ennek célja az érdekképviselet szabályos és tiszteletteljes kiállásának előmozdítása volt. Mivel a szűkös erőforrások megnehezítették a kezdeti folyamatokat, a TÖK döntési helyzetbe kényszerült, amellyel a tanoda pedagógusai azt kívánták elérni, hogy akár velük szemben is kiálljanak a diákok. A képviselők azonban arra a döntésre jutottak, hogy külső erőforrásokból szervezik meg tevékenységüket, ezzel részben függetlenítve magukat a tanodától. Ilyen lehet például pályázat, ösztöndíj, adomány. Ezzel nem csak nevelési célok valósultak meg, de olyan autonóm szervezet is létrejöhetett, amely az intézményes keretektől függetlenül képviselheti a diákok érdekeit.
A TÖK eddigi projektjei sokszínűek voltak. A kezdetekkor a szegedi TÖK megszavazta a tanoda egész közösségére vonatkozó szabályokat, és rendelkezett a tanoda költségvetésének egy részével. Később a közösség bevonásával alakították át a szegedi tanoda egyik termét, csoportprojekteket valósítottak meg (pl. filmklub, állatmenhely támogatása), permakultúrás kertet terveztek és gondoznak Balástyán, ottalvós kirándulást szerveztek, részvételi költségvetést alkalmaztak, és faültetési projektet valósítottak meg.
Szexuális nevelés a tanodákban
A Motiváció Tanodákban a szexedukáció is fontos szerepet kap. Nem csupán azért mert jelenleg a közoktatásban nincs rá mód, hogy foglalkozzanak vele, de a korcsoport sajátossága, hogy nagyfokú érdeklődést mutat a téma iránt. A tanodákban az évek során fejlődött ki a szexuális nevelés kultúrája. Régebben nyári fiús és lányos napokat tartottak, ma már feladatlapokat, foglalkozásterveket dolgoznak ki, munkacsoportok foglalkoznak a témával, évente minimum két foglalkozást tartanak.
A foglalkozásokon teret biztosítanak a kérdéseknek szabadon, megalapozva ezzel a kötetlen és kényelmes hangvételt. Fontos sajátossága minden ilyen típusú foglalkozásnak, hogy csak olyan mentor vagy kolléga tarthatja, aki maga is kényelmesen dolgozik a témával, és nem jön zavarba sem a fiatalok kérdéseitől, sem pedig az esetenként fesztelen hangulattól a gyermekek részéről.
Akadnak olyan alkalmak, amelyeken koedukáltan vesznek részt a lányok és fiúk, de témától és a diákok érdeklődésétől függően külön is lehet őket választani. A foglalkozások előkészítése során figyelmet fordítanak a témaválasztására, a csoportok kialakítására, a mentorok bevonására és az egyeztetésre. A szexedukációs foglalkozásokon változatos feladattípusokat alkalmaznak, például asszociációs kártyákat, két sarkos vitát, kvízeket, közös alkotásokat, szituációs feladatokat és skálázó gyakorlatokat.
Egyre korábban, sokszor akár már óvodás korú gyerekektől is felmerülhetnek ilyen jellegű kérdések, valamint a tanodák vegyes korú diáksággal dolgoznak, így szükségszerűen kidolgozásra kerültek életkor-specifikus témakörök és módszerek. Alsós diákok esetében egyszerűbb témák, mint a nemi szerepek és azoknak sajátosságai kerülnek az előtérbe, valamint a saját és eltérő neműek testének ismerete. Szó esik olyan kérdésekről is, hogy milyen magatartás a megengedett eltérő vagy azonos neműekkel szemben és milyen magatartás elfogadott egy felnőtt részéről. Ez egyrészről védi a gyerekeket attól, hogy túl korán váljanak szexuálisan aktívvá, vagy más forrásokból, például pornóból, tájékozódjanak korai életszakaszban. Másrészről segít abban, hogy megvédjék magukat az illetlen közeledéstől, legyen az azonos korú és helyzetű társuk, vagy akár idősebb, esetleg felnőtt személy.
Jelentős hangsúly kerül az egészséges szeretet megnyilvánulásainak ismertetésére, hogy már gyerekkorban preventíven kezeljék a kártékony párkapcsolati sémákat és az egészséges szexualitást összekapcsolják az egészséges szeretet megnyilvánulásaival.
A nagyobb, serdülő gyerekek esetében már lehetőség nyílik a komplexebb és kellemetlenebb témák feldolgozására. Szó esik a menstruáció kérdéséről, jellemzően a fiúk esetében, hogy ezzel is segítsék a későbbi párkapcsolatokat, és mérsékeljék a menstruáció tabusítását. Nem maradhat ki továbbá a pornó sem, annak ellenére, hogy életkori korlát van bevezetve, a legkisebb gyerek is pillanatok alatt képes hozzáférni pornográf tartalmakhoz. Természetes eleme a szexualitás egészséges megélése és a védekezés is, de szükségszerűen szó esik az abortuszról is. A képzés során bemutatásra került több oktatóanyag is, amelyek eltérő életkorú gyerekek részére készültek a szexualitásról és a nemekről.
Vita, hogy biztosan jó döntés szülessen
A tanoda tevékenységét tovább színesítik a vitaklubok. Ezen klubok tevékenységét a vitákra való szakszerű és szabályos felkészítés, a viták lefolytatása és a más vitaklubokkal való kapcsolattartás és vita teszi ki.
A klubokon a résztvevők megtanulhatják a vita szakaszait és az érvelés szabályait. Elsajátítják többek között, hogy saját problémáikat és másokkal való nézeteltéréseiket miképpen kommunikálják az érintettek felé olyan formában, hogy az ne vezessen indokolatlan érzelmi terheléshez. Szó esik továbbá az őket érintő aktuális közügyekről, és teret kapnak, hogy ezekben a témákban is vitát folytassanak egymással, vagy akár külső szervezetekkel, esetleg éljenek a tiltakozás lehetőségével.
A vita során a gyerekek szigorú keretek között fejtik ki szakszerű és érzelemmentes álláspontjukat. A felkészítés során gyakorolják a források ellenőrzését, szűrését, és használatát. Olyan szerepbe helyezkednek, ahol szakszerűen nyilatkozhatnak a világukat formáló égető kérdésekről. Lehetőségük nyílik továbbá találkozni más vitakörök képviselőivel, és meghívhatnak a vitatott témában elismert szakembereket is.
Egyszer minden jó véget ér
A program lehetőséget biztosított rá, hogy a tanodákban praktizáló és gyakran elszigetelten tevékenykedő kollégák kapcsolódjanak szakmai és közösségi oldalról egyaránt. Kellő muníciót biztosított, hogy megkezdjük vagy átgondoljuk a tinédzserek bevonásának módszertanát, és ezáltal átfogóbb munkát tudjunk végezni az esélyteremtés területén.
A nap végén a résztvevők közösen 5-7 fős csoportokban dolgoztak tovább, hogy egy-egy tanoda sajátosságait feltárják, és a tanult módszerek lehetséges implementációját megvitassák. A feladat rámutatott a tanodák sokszínűségére és arra, hogy a különböző módszerek milyen sokféle környezetben implementálhatóak.
Zárásként közös puzzle-t rakhattunk ki, amelyet saját rajzaink ihlettek. Az egyes darabok egy-egy téma tanulságos aspektusát jelenítik meg, és egymással való kapcsolódásuk a képzés végén összeállított kirakóban manifesztálódott.